Az kalorili, yüksək faydalı: Kahı gündəlik menyuda olmalıdır
Gündəlik rasiona kahı daxil etmək sağlamlıq üçün bir sıra faydalar təmin edir.
Mediaxeberleri.Az bildirir ki, bu yumşaq yarpaqlı tərəvəz A, K və C vitaminləri, potasium, folat və kalsium ilə zəngindir və həm immun sistemini, həm də sümük və ürək sağlamlığını dəstəkləyir.
İmmuniteti gücləndirir: Vitamin C ilə infeksiyalara qarşı qoruyur.
Sümük sağlamlığını dəstəkləyir: K vitamini və kalsium sümük gücünü artırır.
Həzm sistemini yaxşılaşdırır: Lif tərkibi bağırsaq fəaliyyətini normallaşdırır.
Ürək sağlamlığı üçün faydalıdır: Potasium damar funksiyasını dəstəkləyir.
Hidrasiya və az kalorili qida: Su ilə zəngin olduğu üçün orqanizmi nəmləndirir və kilo idarəsini asanlaşdırır.
Qeyd: Kahı adətən çiy şəkildə salatlarda, sandviçlərdə və “smoothie”lərdə istifadə olunur.
Bu tarixlərdə nəqliyyat pulsuz olacaq
Bu il Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasında (WUF13) qeydiyyatdan keçənlər üçün pulsuz nəqliyyat xidmətləri təşkil olunacaq. Mediaxeberleri.Az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bütün qeydiyyatdan keçmiş WUF13 iştirakçıları üçün tədbir müddəti ərzində Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu ilə təyin olunmuş şəhər nəqliyyat mərkəzləri arasında xüsusi avtobuslar işləyəcək.
Həmçinin tədbir məkanı üçün nəqliyyat vasitələri ödənişsiz olacaq.
Xatırladaq ki, WUF13 bu il mayın 17-22-də Bakıda keçiriləcək.
İşdən çıxarılan sədr müavininə AAYDA-da yüksək vəzifə verildi
Xəbər verdiyimiz kimi, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyevin müvafiq əmri ilə Zaur Kamal oğlu İbrahimov tutduğu vəzifəsindən azad edilib. Mediaxeberleri.Az-ın əldə etdiyi məlumata görə, Zaur Kamal oğlu İbrahimova Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyində sədr müavini təyin edilib.
Qeyd edək ki, 1978-ci ildə Gəncə şəhərindən anadan olan Zaur İbrahimov 2020-ci ilin iyul ayından etibarən Sosial Xidmətlər Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini vəzifəsində çalışırdı.
Bu ərazilərə qar yağır
Fevralın 19-u saat 13:00-a olan faktiki hava açıqlanıb.
Bəzi rayonlarda yağıntılı və küləkli hava şəraiti müşahidə olunur.
Şahbuz, Gədəbəy, Zaqatalada yağış, Daşkəsən və Şahdağda isə arabir qar yağır.
Bir sıra ərazilərdə şimal-qərb küləyi əsir, küləyin maksimal sürəti Naftalanda 28, Goranboyda 27, Zəngilan və Daşkəsəndə 23, Lerikdə 22, Şahdağda 21, Mingəçevir və Göygöldə 20, Xaltan və Zaqatalada 18, Gədəbəydə 17, Yardımlı və Qobustanda 16, Şəkidə 15 m/s-dək güclənir.
Gəncə, Naftalan, Tərtər, Bərdə, Yevlax, Göyçay, İmişli, Kürdəmir, Sabirabad, Neftçala, Biləsuvar, Ağdam, Bakıda və Abşeron yarımadasının bəzi yerlərində duman müşahidə olunur, görünüş məsafəsi 500 metrədək məhdudlaşır.
Bakıda sərnişinlə dolu qatar tüstüləməyə başladı - Video
Metronun "Nəriman Nərimanov" stansiyasında qatarda tüstülənmə baş verib.
Mediaxeberleri.Az xəbər verir ki, bu barədə məlumat Bakı.vs-in "qaynar xətti"nə daxil olub.
Bildirilib ki, tüstülənmə səbəbindən bütün sərnişinlər düşürülüb.
Hadisə ilə bağlı aidiyyəti üzrə sorğu ünvanlanıb.
Bu gündən Ramazan ayı başladı
Bu gündən Ramazan ayı başlayıb.
Mediaxeberleri.Az xəbər verir ki, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Qazılar Şurasının Ramazan ayının başlanması münasibəti ilə yaydığı fətvada bu il Ramazan ayının 1-i miladi təqvimlə fevral ayının 19-na təsadüf etdiyi qeyd olunub.
Fətvada bildirilib ki, Ramazan bayramının tarixi Şəvval ayının hilalının görünməsindən asılı olaraq, böyük ehtimalla 20 marta təsadüf edəcək:
"Ayın üfüqi vəziyyəti ilə bağlı olaraq Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinın Qazılar Şurası Eydül-Fitr – Ramazan bayramının tarixi barədə əlahiddə məlumat verəcək.
Qeyd edək ki, Şəvval ayının 1-i (martın 20-si) Azərbaycanda Ramazan (Fitr) bayramı qeyd olunacaq.
Xatırladaq ki, mərhəmət və şəfqət ayı olan müqəddəs Ramazan ayı ərzində iftar süfrələri açmaq, yardım və xeyriyyəçilik etmək, ehtiyacı olanlara, kimsəsiz insanlara, uşaq evlərinə, ahıl və qocalara imkan daxilində köməklik göstərmək Allah nəzərində bəyənilən əməllərdəndir. Oruc ibadətinin mühüm əməllərindən biri olan fitrə zəkatının vaxtı Ramazan ayının son günüdür.
Bundan başqa, Ramazan ayının gündəlik duaları, imsak-iftar vaxtlarını əks etdirən xüsusi təqvimə əsasən, ilk Qədr (Əhya) gecəsi martın 8-i, digərləri isə martın 10-u, 12-si və 16-sı olacaq.
Şoyqudan Ermənistana xəbərdarlıq: Bir gecədə çökə bilər!
Ermənistan hakimiyyətinin respublikanın dəmir yollarının idarə olunmasında Rusiyanı əvəz etmək istəyi düşünülməmiş qərardır.
Mediaxeberleri.Az xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi Sergey Şoyqu deyib.
O bildirib ki, belə bir addımdan sonra mövcud sistem bir gecədə sıradan çıxa bilər.
"Digər ölkələrin dəmir yollarının idarə olunmasındakı səriştəsini qiymətləndirməyəcəyəm, amma əminliklə deyə bilərəm ki, başqa bir şirkətin Ermənistanda uzun müddətdir ki, ən çətin şərtlərdə effektiv şəkildə fəaliyyət göstərən Rusiya dəmir yolu daşıyıcısını tam əvəz edə bilməsi ehtimalı azdır.
Bu yaxınlarda Ermənistanın ABŞ ilə nüvə əməkdaşlığı planları ilə bağlı vəziyyəti şərh etdim. Beləliklə, diplomatik dillə desək, düşünülməmiş qərarlar sıravi Ermənistan vətəndaşlarına baha başa gələcək təhlükəli təcrübələrə səbəb ola bilərmi?
Təxminən iyirmi il ərzində qurulmuş bir sistem sadəcə bir gecədə çökə bilər. Təbii ki, heç bir "dost ölkə" buna görə məsuliyyət daşımayacaq. Ümid edirəm ki, vacib qərarlar qəbul edərkən Ermənistan rəhbərliyi yalnız vətəndaşlarının maraqlarından çıxış edəcək".
Çempionlar Liqası: “Qarabağ”ın ən ağır ev məğlubiyyəti
Bu gün "Qarabağ" Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsində (şərti olaraq 1/16 final) ilk oyununa çıxıb.
Medıaxeberlerı.Az xəbər verir ki, tarixində ilk dəfə bu mərhələdə mübarizə aparacaq Ağdam təmsilçisi İngiltərə "Nyukasl"ını Bakıda qəbul edir. Tofiq Bəhramov adına Respublika Stadionunda keçiriləcək görüş saat 21:45-də başlayıb. Oyunu norveçli referi Espen Eskos idarə edəcək.
Reklamınızı SmartBee ilə effekti
Bu komandalar arasında cavab matçı isə Mərkəzi Avropa vaxtı ilə fevralın 24-ü, saat 21:00-da, Bakı vaxtı ilə fevralın 25-i, saat 00:00-da start götürəcək.
Liqa mərhələsində 10 xalla "Qarabağ" 22-ci, "Nyukasl" isə 14 xalla 12-ci yeri tutmuşdu.
Xatırladaq ki, "Qarabağ" - "Nyukasl" cütünün qalibi 1/8 finalda "Barselona" və ya "Çelsi" ilə üz-üzə gələcək.